Dendrobium  (Sw.)

 

     Rod Dendrobium zahrnuje více než 900 druhů s širokým areálem rozšíření - od Srí Lanky přes jihovýchodní Asii po Japonsko, tichomořské ostrovy a Austrálii.

Tyto epifytické rostliny mají článkované zduřelé pahlízy, dle druhu od několika cm až do délky přesahující 1 metr. Listy jsou krátké, květy rostou jednotlivě, ve vzpřímeném nebo převislém hroznu.

   U tohoto rodu rozeznáváme druhy chladnomilné, např.Den. kingianum, temperované, např. Den. loddigessii a teplomilné, např. Den. phalaenopsis. Některé druhy jsou vždy zelené, jiné druhy se vyznačují opadem listů.

   V jihovýchodní Asii bylo vyšlechtěno velké množství hybridních rostlin, které bez problému kvetou velkými květy různých barev, většinou v zimním období až na jaře, a jsou tolerantnější k pěstebním nárokům.  Zejména teplomilné hybridy se dají s úspěchem pěstovat na parapetu za oknem.

   Hybridy se základem Den.nobile vytvořily díky píli pana Yamamota na Hawaii samostatnou a velmi obsáhlou skupinu tzv. Yamamoto hybridy s velkou škálou barev a odstínů. Tato skupina je spíše chladnomilnější, daří se jim nejlépe celé léto venku na zastíněném místě až do prvních mrazíků. Právě rozdíly mezi denní a noční teplotou, spolu s redukovanou zálivkou, indukují tvorbu květních pupenů a za tohle ´macešské zacházení´ se rostliny odmění krásnou násadou květů.

Kultivační podmínky obecně :

     Dendrobia pěstujeme dostatečně ukotvené na bloku, nebo v malých květináčích s trochou epifytního substrátu a dostatečnou drenáží na dně. Při ukotvení na bloku platí, že rostliny musí být přivázány i na několika místech k opoře, nebo závěsu, protože se jedná o výšku několika pahlíz zatížených květy až 50 cm vysokých na maličké základně. Rostlinám každoročně, většinou na jaře přirůstají nové pahlízy, které během podzimu a zimy vyzrávají. Hodně staré, nevzhledné pahlízy bez listů je možné odříznout. V horkých a suchých letních dnech venku umístěné rostliny 1-2x denně rostliny orosíme (ne na noc).

     Teplomilné druhy Den.phalaenopsis lépe kvetou, jsou - li v malých pěstebních nádobách a mohou být nastavěny tak těsně, že se navzájem podpírají.

Hnojení :

     Dendrobia hnojíme pouze mírně a to na jaře při nárůstu nových výhonů po odkvětu až v létě při dokončování růstu nových pahlíz a jejich vyzrávání. Pak hnojení zastavíme a redukujeme i zálivku. U teplomilných (Den.phalaenopsis) není tento postup tak výrazně potřebný jako u chladnomilných (Den.nobile).

Přesazování :

     Dendrobia přesazujeme velice málo. Z důvodu dělení, obnovy substrátu nebo odstraňování většího množství starých a bezlistých pahlíz. Vždy po odkvětu při začátku nárůstu nových pahlíz a tvorby nových kořenů.