Vanda  (Jones)

     Orchideje rodu Vanda pocházejí z monzunové oblasti Asie. Je popsáno asi 70 botanických druhů, teplomilných až temperovaných. Rostou epifyticky, terestricky, petrofyticky. Růst mají monopodiální,  vytvářející jakoby kmínek hustě olistěný kožovitými listy. Z úžlabí listů vyrůstají v dolní části dekorativní vzdušné kořeny, v horní části pak hroznovitá květenství různých barev. Kořeny jsou schopny přijímat vlhkost i výživu pouze ze vzduchu a jeho vlhkosti. 

Kultivační podmínky obecně : 

     Vzhledem ke své schopnosti přijímat vláhu a živiny kořeny, které nemusí být v substrátu, lze je pěstovat zavěšené v košíčcích z dřevěných příček s velmi malým množstvím propustného substrátu, nebo i bez něj. Vyžadují celoročně teplé stanoviště s velkým dostatkem světla. V jihovýchodní Asii stále vznikají nové  úspěšné hybridy v rámci rodu, ale i mezi ostatními rody, hlavně Ascocentrum, Arachnis atd. Tím se barevná škála rozšiřuje a můžeme vidět překrásné květy barvy červené, růžové, žluté, modré, bílé, zelené a jejich kombinací s různou pigmentací. Hybridní Vandy vynikají svou robustností a krásou květů. Jako substrát je vhodná kombinace dřevěného uhlí, hrubé kůry s trochou sphagna  nebo vláknité rašeliny.

     Příbuzným rodem se stejnými nároky a způsobem pěstování jsou i rody Ascocentrum, Rhynchostylis, Arachnis i další monopodiální vandovité orchideje ze stejné oblasti a často používané do mezirodových křížení s Vandou. Vyznačují se menší velikostí rostlin, které předávají potomstvu a dřívějším kvetením (Vanda od opýlení kvete v 8-12 roce, Ascocentrum případně Ascovanda ve 4-5 roce). 

Hnojení : 

     Rostliny rodu Vanda nejsou náročné na přihnojování a proto stačí jednou za měsíc 0,1 % roztok kapalného hnojiva a rostliny jím zalít, nebo menší na několik minut ponořit. Pokud jsou pěstovány s malým, nebo zanedbatelným množstvím substrátu, je třeba je častěji mlžit, ale na noc by neměla vody zůstat v paždí listů. Pokud se dostatečně aklimatizují, jsou pak více odolné proti chorobám a škůdcům, než většina ostatních orchidejí. 

Přesazování : 

     Přesazujeme velmi málo, raději volíme v případě potřeby vložení malého košíčku do většího, aby nedošlo k většímu poškození kořenů. Větší rostliny na místech po odkvětu někdy vytváření nové malé rostlinky, které necháme narůst do velikosti 5-7 cm s dostatkem kořenů a pak je opatrně oddělíme. Ránu po oddělení necháme dostatečně zaschnout, nebo zasypeme mletým dřevěným uhlím a samostatně zasadíme. U přerostlé rostliny můžeme také oddělit vrchol (minimálně s 10-ti listy) a zasadit. Spodní část pak znovu obrazí většinou více novými rostlinami, z nichž jednu nejsilnější ponecháme a ostatní můžeme opět oddělit.