Zygopetalum  (Hook.)

    

Orchideje tohoto rodu jsou epifytické, chladnomilné až temperované, nacházející se asi ve 20 druzích v Latinské Americe. Nejznámější z nich je Z. mackayi, často se vyskytující ve sbírkách amatérských i profesionálních pěstitelů, pro svou nenáročnost a i pro začátečníky snadnou dostupnost. Další druhy již nejsou tak časté, ale v poslední době se objevují velmi zdařilé hybridy, které přinášejí nové barvy (zelená, růžová, fialovočerná, bílá a jejich kombinace) při zachování nenáročnosti kultivace.  Některé hybridy i pronikavě ale velmi příjemně voní.

 

Kultivační podmínky obecně :

 

     Podmínky pro pěstování jsou podobné jako u rodu Cymbidium, pouze substrát by měl být s větší příměsí hrubšího a porézního materiálu na dně pěstební nádoby dostatečná drenáž. Teploty  v zimním období do 12º C, v letním období ( ½  července až ½ září ) vyžaduje asi

 

8 týdnů vegetačního klidu s velmi omezenou zálivkou pro dobrou indukci květů. Dostatek nepřímého slunečního světla

 

Hnojení :

 

     V době růstu nových výhonů hnojíme ve 14-ti denních intervalech zálivkou 0,15% roztoku kapalného hnojiva. V době vegetačního klidu až po nasazení květů bez hnojení, pro nárůst a vývin květů pak mírně 1x za měsíc přihnojit.

 

Přesazování :

 

     Přesazujeme po odkvětu jen v případě, že je to nutné z důvodu :

 

-       rozložený a již příliš nasáklivý substrát

 

-       rostlina se nevejde do pěstební nádoby a chceme ji rozdělit

 

-       chceme odstranit staré bezlisté pahlízy a odumřelé kořeny

Do dostatečně hrubého a propustného substrátu můžeme přidat i trochu sušeného kravěnce, nebo komplexního granulovaného hnojiva, jako hnojivou zásobu pro vegetační nárůst. Při předávkování dusíkatým hnojivem musíme počítat s tím, že rostlina může jeden rok kvetení vynechat, ale výrazně se jí zlepší kondice a velikost pahlíz.