Cattleya  (Lindl.) 

    Rod Cattleya zahrnuje cca 56 druhů s velkým množstvím variet a velkou variabilitou barev, tvarů, nároků a velikosti . Původem ze střední a jižní Ameriky.

   Rostliny rodu Cattleya jsou téměř výhradně epifity a proto při pěstování v květináči vyžadují velmi porézní, snadno prosychající a hrubozrnný substrát. Pro tento účel se hodí hrubě nadrcená borová kůra o zrnitosti cca 0,5 – 2 cm zbavená nadměrné kyselosti, doplněná rašeliníkem Sphagnum  (pozvolna dodává draslík), polyuretanem (molitan – pozvolna uvolňuje dusík), a drceným polystyrenem který udržuje dostatečné provzdušnění substrátu. Hlavní komponent je však kůra (borová, piniová) a je možné ji použít i bez ostatních výše uvedených přídavků. Bylo provedeno mnoho křížení s jinými rody, například Brassavola, Laelia, Sophronitis nebo Epidendrum, květy hybridů dosahují obrovských rozměrů a fantastických barev, mnohé z nich krásně voní. 

Kultivační podmínky obecně :      Na pěstování jsou tyto rostliny málo náročné a pokud s nimi nebude zacházeno vyloženě nešetrně, neměly by zklamat. Vyžadují vzdušnou vlhkost 50 – 80 %, dostatek světla, ale ne přímé slunce. Dostatek světla je důležitý zejména pro indukci kvetení. Proto by měly být rostliny umístěny co nejblíže k oknu, na parapet. Na teplotu jsou méně náročné, v zimě je lépe mírný pokles teplot, bez problému snášejí 14 - 16º C. Mezirodové hybridy je možno bez problémů mít celoročně v pokojových podmínkách. Často kvetou od podzimu do jara, ale řada hybridů vykvétá nepravidelně. Substrát udržujeme mírně vlhký, v asi 5-ti denních intervalech by měl lehce proschnout..     Žluté a tečkované přírodní druhy i hybridy mají vyšší nároky na kultivaci především na teplotu. 

Hnojení :     Hnojíme v době vegetačního růstu a kvetení cca 1x za 14 dní slabým roztokem nejlépe tekutého hnojiva v koncentraci 0,1 – 0,15 %. V zimním období nehnojíme vůbec a omezíme i zálivku v závislosti na teplotě. 

Přesazování :     Přesazujeme nepříliš často, 1x za 2-4 roky, vždy na jaře při počátku tvorby nových kořenů. Pro přesázení se rozhodneme, když :

  • rostlina se už evidentně nevejde do květináče a nové kořeny tvoří mimo,

  • substrát je již rozložen a kořeny v něm nejsou dostatečně provzdušněny

  • potřebujeme zlepšit přesázením zdravotní stav rostliny

  • máme snahu o získání nového jedince – vždy dělit tak, aby každá oddělená část měla nejméně 4 pahlízy

      V případě nedostatku místa jsou zde k dispozici i vzrůstem malé rostliny, např. hybridy se Sophronitis nebo C. walkeriana, aclandiae apod. Přírodní druhy a primární hybridy mají ale často velmi specifické požadavky, které nemusí být snadné je pro rostliny připravit.