Oncidium  (Sw.)   

Tento početný epifytický rod z amerických tropů zahrnuje asi  750 druhů, některé z nich jsou však nyní zařazeny do nových samostatných rodů, jako např. Tolumnia (dříve označováno jako variegátní Oncidium), nebo Psychopsis (dříve Oncidium papilio, kramerianum).  Převážně mají tyto rostliny jedno až dvoulisté pahlízy o velikosti 5 - 10 cm, listy bývají dlouhé 10 - 40 cm. U některých oncidií jsou pahlízy redukované a jsou tedy patrny jen listy ve tvaru ´oslích uší´ (na pěstování náročnější).

Podle výskytu a pěstitelských nároků je rozdělujeme na druhy  chladnomilné, temperované i teplomilné a je pochopitelné, že při tak velkém množství a různosti požadavků, není možný přesnější návod na pěstování a musí se upravit podle druhu a možnosti poskytovaných podmínek. Byla vytvořena i řada nádherných kříženců, které jsou často velmi odolné. Zajímaví jsou vzdálení kříženci s rody Miltonia, Odontoglossum. 

Kultivační podmínky obecně :

     Oncidium - během vegetace musí mít rostliny dostatek vláhy (ale rozhodně nepřelévat), dobré je rosení, ale rostliny na noc zcela oschlé. U některých druhů je vhodné několikatýdenní omezení zálivky v době vegetačního klidu. Rostliny je vhodné umístit co nejvíce na světlo, k oknu na parapet. Substrát v květináči musí být velmi porézní, třeba jen směs dřevěného uhlí, kůry a polystyrenu s dostatečnou drenáží. Menší druhy je lepší pěstovat na bloku – přivázané a později již samostatně svými kořeny přichycené na kusu kůry, kousku kmene révy vinné nebo podobně.    

    Tolumnia - atraktivní teplomilné miniatury, které mají rovněž redukovanou pahlízu a tvarem se podobají miniaturním kosatcům. Tolumnie vykvétají bohatými hrozny květů zářivě žlutých, růžovobílohnědých nebo červených barev. Tam, kde je k dispozici jen málo pěstebního prostoru, se výborně hodí tyto miniatury, kterých se vejde (zavěšeno na svislé drátěné konstrukci) až 200 ks/m2, velmi často a bohatě kvetou a odkvetlé stvoly často znova obrážejí a dále kvetou. Hodí se pro pěstování na kůře do malých vitrínek, spíše se rosí nebo namáčejí – na noc musí být oschlé. 

     Psychopsis - podobně jako předchozí Tolumnia pěstování téměř výhradně na bloku, rostliny jsou však robustnější a je třeba s tím počítat – mají velice atraktivní květy  hnědožlutooranžové barvy s výraznou kresbou – tzv. motýlí orchidej. Je však výrazně náročnější na podmínky pěstování.

Hnojení :    

     Oncidia i Tolumnie hnojíme v době růstu a přípravy na květ ve 14-ti denních intervalech slabým roztokem 0,1% nejlépe tekutého hnojiva. V době nasazování (indukce) květů s vyšším obsahem P (fosforečnaté složky). V době vegetačního klidu pak nehnojíme vůbec a omezíme zálivku. V některých, vyžadujících výrazný vegetační klid – zálivku úplně vypustíme na dobu 3 – 4 týdnů.

Přesazování :

   Oncidia a Tolumnie pěstované na bloku nepřesazujeme vůbec, jen v případě potřeby můžeme část rostliny oddělit a znovu navázat. V případě rozpadu podložky se snažíme i se zbytkem stávající přenést na novou (trvanlivější). Druhy pěstované v květináči rozdělujeme až je jim evidentně květináč malý a volíme opět jen menší velikosti. Substrát musí být velmi vzdušný a dostatečně prosychavý.