Miltonia  (Lindl.)

   Rod Miltonia zahrnuje cca 20 epifyticky rostoucích orchidejí původem z horských oblastí střední a jižní Ameriky. 

   Základní rozdělení, z hlediska nároků na pěstování, je na´brazilské´ a ´kolumbijské´ typy v případě pěstování čistých botanických druhů.    Pokud se jedná o hybridy, pak se většinou doporučuje použít kompromis mezi nároky těchto dvou skupin. 

Nároky ´brazilských´ druhů – (Milt.candida, Milt.clowesii, Milt.flavescens, Milt.spectabilis a další)              Teploty temperované, nesnáší přímé sluneční osvětlení a výrazné kolísaní mezi denní               a  noční teplotou (nad 7°C).

Nároky ´kolumbijských´ druhů – (Milt.vexillaria, Milt.endresii, Milt.roezlii, Milt.warscewiczii atd.)              Teploty chladnější než předcházející skupina, polostinné až stinné stanoviště, jsou               tolerantnější ke kolísání mezi denní a noční teplotou.

Nároky ´hybridů´ - převážně se jedná o hybridy mezidruhové uvnitř rodu Miltonia, nebo               hybridy  mezirodové s rody příbuznými (Brassia, Odontoglossum,  Oncidium,               Rodriguezia, Trichopilia a další)    Tyto hybridy se vesměs vyznačují nižšími nároky na kultivaci a jsou tolerantnější vůči kolísání teplot, přesušení substrátu, nedostatkům hnojení apod. Nadále však zůstává potřeba chránit před přímým slunečním svitem. Osvětlení má být dostatečné, ale nepřímé tj. alespoň pohyblivý polostín.   

Kultivační podmínky obecně :

    Teploty temperované (20-24°C), chladnější (17-19°C) ani v noci by teploty neměly klesnou pod 15° C. Dostatek nepřímého slunečního světla. Některé druhy nesnáší průvan.  

   Zálivka : by se měla provádět citlivě podle použitého substrátu pro pěstování – rostlina nesmí být příliš přemokřena, mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát proschnou ( jinak je zde nebezpečí zahnívání kořenů a následně úhyn celé rostliny). 

   Rostliny kvetou převážně velmi brzy na jaře (únor-březen),v poměru k rostlině velkými květy připomínajícími macešky. Květy jsou na středně dlouhé stopce umístěny ve dvou řadách, voní, postupně nakvétají a jsou velmi dekorativní na rostlině.     

Hnojení : 

       Do každé cca třetí zálivky přidáme trochu tekutého hnojiva pro květiny, ale koncentrace hnojivé zálivky by neměla přesáhnou 0,2 % (obecně jsou kořeny orchidejí velmi citlivé na zvýšené koncentrace solí v substrátu a rostliny se snadněji vyrovnávají s mírným nedostatkem živin než s nadbytkem vysráženým do solí).  Přesazování :        Přesazujeme pokud je substrát již rozložený, rostlina přerostlá, nebo pro zlepšení stavu. Substrát dostatečně prosychavý (kůra, molitan, polystyren,sphagnum) někdy i trochu listovky. Květináče přiměřené, raději menší.     Vhodné pro pěstování v pokojových podmínkách, ale nejsou vhodné k řezu z důvodu krátké trvanlivosti květů po uříznutí.