Phalaenopsis (Bl.)

 

Tyto snad nejznámější epifytické orchideje se vyskytují v počtu asi 70 druhů v asijských tropech. Jejich rostlinná těla postrádají pahlízy a jsou tvořena několika jazykovými listy. Květy kruhovitého nebo hvězdicovitého tvaru jsou zbarveny celou škálou barev. Jsou velmi trvanlivé, po odkvětu květní stvoly často opět vykvétají, takže po velkou část roku stále je co obdivovat.

Vzhledem ke krátké době od opýlení do květu, bylo vyšlechtěno obrovské množství  hybridů ve velké škále barev, a to i křížením s rodem Doritis (Doritaenopsis).

Kultivační podmínky obecně :   

     Tento rod má malé nároky na světlo, tedy můžeme rostliny umístit na parapet východního, západního nebo severního okna s přistíněním v létě nebo v jeho blízkosti, ale vyšší požadavky na teplotu, kde vyhovuje celoročně teplota 20 - 25º C.

Vyžaduje mírně častější zálivku a snáší občasné mlžení, ale jen za předpokladu, že na noc jsou rostliny (hlavně v paždí listů) naprosto suché. Při přemokření současně s poklesem teploty jsou měkké listy náchylné na houbové choroby a může dojít až k úhynu rostliny. Tento rod je velmi rozšířen a často se pěstuje v pokojových podmínkách. Oblíben pro svoji nenáročnost, snadné a dlouhotrvající kvetení. Obrovské množství stále nových a nových hybridů dává nepřeberné množství velikostí, tvarů a kombinací barev.

     Od výsevu do kvetení je možné vypěstovat rostlinu již za 3 roky. To je také důvod možnosti rychlého obměňování a zdokonalování jednotlivých hybridů. Meristemové množení je u tohoto rodu poněkud složitější a méně používané, snad jen extra klony a mateční rostliny stojí za tuto námahu. 

Hnojení . 

     Phalaenopsis je nenáročný a hnojení stačí v slabé koncentraci 0,1 % tekutého hnojiva jednou za měsíc. Vegetační klid není a po odkvětu je možné květní stvol jen zakrátit aby znovu obrazil z bočních oček a prodloužil tím dobu kvetení druhotným květním stvolem.

Přesazování :

      Pro Phalaenopsis je vhodný substrát  pro epifyty s dobrou drenáží na dně květináče. Pěstuje se téměř výhradně v květináčích, jen několik vzácných botanických druhů lze pěstovat i na bloku. Přesazuje se jen v případě rozloženého substrátu nebo nedostatečné velikosti květináče. Vegetativní množení lze ovlivnit jen pomocí chemikálií použitých na květním stvolu u oček, nebo náhodným vyrašením adventivních (spících) oček květního stvolu, případně u kořenové báze. Vznikají tzv. keiki rostlinky, které mají všechny znaky rodičovské rostliny.